Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Glass / Bowl 17442032



*

nr 1744 2032


BOWL

Murano, blå/grön glasmassa. Diameter: 20 cm. Height: 7 cm cm, label marked, några repor.


Murano, blå/grön glasmassa. Diameter: 20 cm. Höjd: 7 cm, etikettmärkt


Condition: några repor

Estimate:

600

Sold:

SEK 500

Auction date:

Monday November 24 2025
at 19:34:43


  • Bid history
Time Bidder Bid
22/11 21:24:08 1      400 kr
23/11 20:36:37 2      350 kr
23/11 20:36:37 1      400 kr (Robot)
23/11 20:36:44 2      450 kr
24/11 16:01:05 3      Vinnande bud
24/11 19:10:21 3      justering av budtak


Läs om budbetjänten

  • Thema-auction
  • Läs mer...
Blå Eld
Blå Eld i flintgods är formgiven av Hertha Bengtson för Rörstrand år 1951. Blå Eld ansågs vara nyskapande för att inte säga chockerande annorlunda då den presenterades och Bengtson fick slåss för att servisen skulle få behålla sitt ursprungliga uttryck.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: blå etikettmärkt glas glaskonst grön glasmassa italien italiensk italienskt glas konstglas murano skål
  • 7207 CARAFES
    2 pcs, cut glass, around year 1900. Height: 30-31,
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:42
  • 7058 BEER GLASSES
    9 pcs, Orrefors Glassworks, Sweden. Height: 20 cm,
    Present: SEK 800

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:38
  • 7180 CLARET GLASSES
    + wite wine glass, 8 + 8 pcs, 2 olika modeller. H..//
    Present: SEK 350

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:08




Ladda ner broschyr